Oslavy 790. výročia obce Bracovce

Pre našu obec bol začiatok mesiaca jún výnimočný. Niesol sa v oslavnej atmosfére. Dňa 4. Júna sa v našej obci konali oslavy 790. výročia od prvej písomnej zmienky o obci Bracovce. Prípravy na slávnosť trvali niekoľko mesiacov. Keďže sme chceli aby všetko dopadlo a vyzeralo čo najlepšie, museli sme v

Pred oficiálnym začiatkom osláv obce sa občania a návštevníci mohli zabaviť a stretnúť na TRAKTORPARÁDE, ktorá sa v obci konala už po tretíkrát. Okrem prehliadky traktorov a spanilej jazdy o 11.00 hodine po cestách obce Bracovce sa ľudia mohli potešiť pohľadom na výstavu zvierat. Chovatelia z obce a blízkeho okolia sa pochválili svojimi chovnými kúskami. Množstvo trofejí, ktoré sme mohli vidieť je dôkazom toho, že chovatelia sú úspešní a v tom čo robia sa im darí.

Oficiálny začiatok osláv obce sa začal niekoľko minút po 13- tej hodine. Celým programom, ktorý bol pripravený nás sprevádzala a uvádzala moderátorka Mária Kasičová. Po krásnom úvode a príjemných slovách boli vyzvaní a predstavení poslanci obecného zastupiteľstva a aj samotná iniciátorka a organizátorka, starostka obce Bracovce PhDr. Ivana Kolesnáčová. Pani starostka si pripravila príhovor, ktorým sa snažila navodiť slávnostnejšiu atmosféru, akú bolo cítiť vo vzduchu už pred jej príchodom. Trochu nostalgie vniesla svojim príhovorom do sŕdc starším občanom a návštevníkom. Všetko sa stalo ešte silnejším, keď pani starostka vyzvala na pódium pána Tibora Pirča, ktorý je zostavovateľom publikácie, časť história, „Bracovce Mozaika z histórie a súčasnosti“ . Ten svojimi slovami opísal ako vníma obec a jeho históriu, čo ho viedlo k tomu, aby venoval svoj čas a energiu na tvorbu tejto knihy. A tak, ako keď sa narodí dieťa a rodičia sa rozhodnú pre krst, tak aj vedenie obce  rozhodlo, že túto publikáciu uvedú do života krstom. Krstným otcom publikácie bol Vladimír Dóci, predchádzajúci a dlhoročný starosta obce Bracovce, ktorý sa nie malou mierou pričinil k rozvoju obce. Samotný akt krstu bol vykonaný hlinou z rodnej hrudy. Ako poďakovanie za čas, poznatky a vedomosti starostka venovala pánovi Pirčovi pamätné poďakovanie, ktoré mu odovzdala pred celým publikom. Nakoniec ešte prípitok a kniha je slávnostné uvedená do života.

Po tejto krásnej ceremónií sa hostia mohli tešiť na program, ktorý trval niekoľko hodín. Svojim programom nás potešili a pobavili deti z materskej školy, základnej školy, deti z OZ Bracovčatá. O prvý folklórny a spevácky zážitok sa postaral FS Mihaľovski nevesti i beťare, ktorí vystúpili so svojim programom. Hľadisko sa postupne zapĺňalo a to si všimol aj ďalší účinkujúci a u ľudí veľmi obľúbený Jožko Jožka. Ten svojim humorom bavil publikum, ktoré mu svojim smiechom a potleskom dávalo najavo, že je u nás vždy vítaný. Aj preto, aby si bránice oddýchli od smiechu Jožka Jožku, vystriedal ho folklórny súbor Vargovčan. Po ich krásnom tanečnom a speváckom vystúpení sa na chvíľu opäť prihovoril Jožko Jožka. Najviac očakávaní boli Kollárovci, ktorí svojim príchodom vyvolali v ľuďoch úplnú eufóriu radosti. Ich hodinové vystúpenie bolo prevádzané spevom a potleskom publika. Tak ako sa blížil koniec vystúpenia Kollárovcov, tak sa pomaly začalo zmrákať nad našimi hlavami. Po krásnom, slnečnom a horúcom dni nás po oficiálnom ukončení osláv 790. výročia obce osviežil dážď, ktorý sa postaral o to, aby sa ľudia presunuli k stánkom, ktoré počas celých osláv ponúkali návštevníkom možnosť občerstvenia.

Pozvanie na oslavy obce prijali: poslanci NR SR MUDr. Richard Raši, PhD. MPH a Ing. Emil Ďurovčík, zástupca primátora mesta Užhorod Oleksandr Bilak, asistent poslanca NRSR Ing. Jozef Sokologorský, riaditeľ HaZZ Michalovce Mgr. Martin Tejgi, starostovia okolitých obcí, otcovia duchovní a ostatní hostia. Všetci vyjadrovali nadšenie a úprimnú spokojnosť z tohto slávnostného dňa.

Svojou tvorivou činnosťou sa predstavili aj členovia  Jednoty dôchodcov Slovenska, základná organizácia Bracovce. Tí vo svojom stánku ponúkali za  všimné rôzne tradičné dobroty, ktoré pripravili vlastnými silami, s myšlienkou: od vzniku obce až po dnešok.

Nezabudlo sa ani na deti, ktoré 1.júna oslavovali MDD. Pre nich boli pripravené skákacie a nafukovacie atrakcie. Súkromná základná umelecká škola Vojčice, ktorá pôsobí ako elokované pracovisko na ZŠsMŠ v Bracovciach vo svojom stánku maľovala deti na tvár.  Rodičia mali možnosť svojim najmenším v stánku s hračkami kúpiť drobnosť, pochutnať si mohli aj na cukrovej vate či ľadovej drti.

Tí, ktorí majú radi trdelník si ho mali možnosť taktiež kúpiť. Gazdinky si mohli do domácnosti zakúpiť rôzne výrobky z dreva alebo potešiť seba či niekoho blízkeho dreveným suvenírom.

Ako už bolo spomenuté, návštevníci sa mohli občerstviť pri stánkoch, ktoré boli k dispozícií počas celých osláv. Okrem toho občania Bracoviec dostali guľáš aj kofolu ako pozornosť od obce zdarma. Deti sa mohli počas horúceho popoludnia osviežiť zmrzlinou od sponzora.

Celé vedenie a členovia organizačného týmu veria a dúfajú, že sa nám celá akcia vydarila a zanechala v ľuďoch pozitívne emócie, ktoré v nich budú rezonovať ešte veľmi dlho.

Dátum vloženia: 20. 6. 2017 19:03
Dátum poslednej aktualizácie: 13. 10. 2021 19:04
Autor:

O obci

Keď v máji neprší, jún sucho /to/ dovŕši.